Enångeris kerkivad pärast tulekahjut uued kodud

Enångeris kerkivad pärast tulekahjut uued kodud

Enångeris kerkivad pärast tulekahjut uued kodud


Aastal 2015 hävis Enångeris aset leidnud tulekahjus kaheksa korterit. Mõnda aega ei teatud, kas kohalikule omavalitsusele kuuluv majutuspakkuja Hudiksvallsbostäder hakkab üldse uusi kortereid ehitama või mitte – projekt paistis algul liiga kallis. Kuid nüüd on ehitustööd käimas. Lisaks ehitab majutuspakkuja linnapiiri taha 66 uut korterit.

2015. aasta juunis hävis Enångeri keskuses tulekahjus kaheksast üürikorterist koosnev hoone. Majutuspakkuja Hudiksvallsbostäder tahtis korterid uuesti üles ehitada, kuid esialgse hanke käigus selgus, et projekt on liiga kulukas – selle maksumus oleks olnud 30 000 Rootsi krooni ruutmeetri kohta, nii et ehitusplaanid pandi ootele.

See aga põhjustas muu hulgas kohaliku külanõukogu protestiaktsiooni. Külanõukogu koostas ettepaneku, milles rõhutas vajadust ehitada Enångerisse uued kodud. Nüüd on töödega alustatud ja samasse kohta hakatakse püstitama kuut uut Eestis toodetud valmismoodulitest korterit.

„Kõik tundub sujuvat hästi! Kõigepealt toodetakse moodulidmajatehases. Paigaldamine ja pinnasetööd algavad hiljem,“ ütleb Hudiksvallsbostäderi tegevjuht Nils-Erik Blomdahl.

Milline on hind võrreldes esialgse kalkulatsiooniga?

Vastuseks küsimusele, milline on projekti praegune hind võrreldes esialgse kalkulatsiooniga, vastas Blomdahl: „Võrreldes esimese hinnapakkumisega on erinevus umbes 5000 Rootsi krooni ruutmeetrilt, mis on suur summa.“

Ehitatakse ka uusi hooneid

Praegu ehitab Hudiksvallsbostäder Hudiksvalli linnapiiri taha 66 uut korterit. Lisaks 6 korterile Enångeris ehitatakse 18 Iggesundi, 10 Övernäsvägeni tänavale Näsvikenis ning 18 Smedjegatani tänavale Delsbos.

Enångeris ja Näsvikenis on ehituse hind 26 000 Rootsi krooni ruutmeetrist ning Iggesundis ja Delsbos 22 000. Kokku lähevad neli hoonet maksma 98 miljonit rootsi krooni.

„Praeguse seisuga on kogu omavalitsuses korterite järele suur nõudlus, mistõttu usume, et on mõistlik ehitada ka äärelinna,“ ütles Blomdahl.

See mõjutab kogu elamuturgu

Nils-Erik Blomdahl tunnistab, et uute korterite üürihinnad hakkavad olema suhteliselt kõrged, kuid usub, et ehitustööd mõjutavad kogu elamuturgu positiivselt.

„Need on uusarenduste hinnad. Väikese kahetoalise 43-ruutmeetrise korteri üürihind Enångeris hakkab tõenäoliselt olema vähemalt 5700 Rootsi krooni kuus, mis on suur summa. Samas paneb see aga asjad liikuma ja vabastab ka soodsama üürihinnaga kortereid,“ ütleb ta.

 Författare: Markus Dahlberg, SVT Nyheter

Privacy Policy